برای مرور زندگی عبد صالح پروردگار، عارف بالله حاج شیخ جعفر مجتهدی، باید کمی ذهنتان را از باورهای رایج بشویید و «اعتقاد» را محور خواندن تان کنید. بسیاری از چیزهایی را که تا به حال نخوانده یا نشنیده اید، در مسیر این زندگی خواهید خواند.

  آیت الحق مجتهدی با همه کسانی که تا به حال شناخته اید، متفاوت است. هم زندگی اش متفاوت بوده و هم کرامت های رایج عارفان را به شیوه ای دیگر داشته است. به همین دلیل، برای شروع کتاب، قصه متفاوتی را انتخاب کرده ام.

  این را از کسی که سالهاست زندگی بزرگان را با نگاهی منتقدانه و کمی دیرباور و حساس می خواند بپذیرید که پس از خواندن زندگی نامه شیخ بزرگوار، مجتهدی، تا ماه ها از اسارت شیرین رخدادها و تلنگر معنوی رفتارها بیرون نخواهید آمد و از همه جالب تر این است که تازه دچار حِسّی خواهید شد که سالهاست اطرافیان او را درگیر کرده است... انگار هنوز شیخ، برای همه شان زنده است. نمی دانستم برای شخصیت او، چه عنوان کاملی را انتخاب کنم تا شایسته توصیفش باشد و مانند بسیاری از ذوق زدگان عرفان، به وادی بزرگنمایی نیفتم... اما حالا فکر می کنم همین توصیف کامل، کامل است. شاید تا چند قرن دیگر هم کسی به شکل و شمایل عرفانی و ذوقی آقای مجتهدی پیدا نشود که همه اوصاف پارسایان و عارفان را داشته باشد و به جایی برسد که خودش را دربست به چهارده معصوم بسپارد و مانند پری که وابسته نسیم است تا حرکتی کند، اختیار خود را به دست اشاره اهل بیت داده باشد... دو دهه گرفتار بستر بیماری باشد و در همان حال هم پرواز روحش متوقف نشود... از یک سوی دنیا به سوی دیگرش برود... بیماران را با اجازه اهل بیت شِفا دهد... زبان هر بخش دنیا را بداند... اهل ذوق و لطیفی روح باشد... آزمون های روحی اضطراب آور را گذرانده باشد... و خلاصه، به جایی رسیده باشد که «به جز خدا نبیند»... و چنان بر خود مسلّط معنوی باشد که بی نیاز به بیهوشی و بی مشکل اُفت فشار خون، عمل جراحی را بگذراند.

  تفاوت مهم این رها مرد عاشق با دیگرانی که می شناسیم این است که آیت الحق مجتهدی، پرورش یافته مستقیم مولای متقیان امیر مؤمنان علی بن ابی طالب(ع) است... این نکته را بسیار مهم بدانید؛ زیرا اگر همین را درست بفهمیم، تا پایان حکایت ها و زندگی نامه او را در عین شگفتی، با «یقین» خواهیم خواند و خواهیم پذیرفت که چرا در مرحله اوج ظاهری زندگی مالی یا اوج ظاهری در یادگیری علوم غریبه(دانشهای شگفتی آفرین)، پس از شنیدن ندای سروش آسمانی که میگوید: جعفر؛ کیمیا محبت ما اهل بیت است٬ اگر به دنبال آن هستی قدم بگذار و ثابت باش همتی مردانه می نماید و یا مدد مولایش همه‌ی هستی خویش را با یک دیدار امیرمؤمنان(ع) مبادله کرده و تا پایان عمر نیز هرگز پشیمان نشده است. به اندازه بزرگی ارتباطی که با امیرمؤمنان(ع) داشته، زندگی سُلوکیِ او نیز حسّاس و جالب است. و سرانجام فرجام کار او اینچنین بدست مولایش رقم میخورد؛ هنگامی که پس از گریه زیاد بر شهید کربلا قالب تهی نموده و به کما می‌رود٬ چهار علائم حتمی و حیاتی یکی پس از دیگری از کار می‌افتد٬ ناگهان در این‌حالت چنان جسم ایشان تحت اشراف روح بلند و ملکوتی‌اش قرار می‌گیرد که مجددا به حالت عادی باز می‌گردد. و دل‌شکسته زمزمه می‌کند عاشق اگر رنگی از معشوق نگیرد در عشق خودش صادق نیست، باز به حالت کما می‌رود، آنگاه به حدی حالت ایشان وخیم می‌شود که هیأت پزشکی به‌ ناچار گلوی ایشان را جهت تنفس می‌برند و تمام محاسن ایشان به خون گلوی مبارک آغشته می‌گردد و اینچنین این عاشق صادق با رنگ عاشورایی آسمانی می‌شود.

با سر به تماشای رخ یار می روم     با چهره غرق خون به گلزار روم

 

خرید کتاب

خلاصه ای از زندگی ایشان

در اول بهمن ماه ۱۳۰۳ در خانواده ای بسیار متدین و مرفه در شهر تبریز دیده به جهان گشودند.در اوایل سن پنج سالگی،در عالم رویا مشاهده می کند از جانب آسمان منبری از نور تا کنارش بر پاشده و وجود مقدس بی بی دو عالم حضرت صدیقه ی طاهره علیها السلام تشریف می آورند و او را مورد نوازش و تفقد و مهربانی قرار داده و با دست مبارکشان به سر و صورت او میکشند.
راهی نجف اشرف می شود و نزد پیرمرد پاره دوز شروع به کار می کنند تا تمام منیّت ها و آرزوهای نفسانی که ناشی از خودخواهی ها و توغّل در تجملات زندگی بود از بین برود. دستمزد خود را بقیه را بین فقرا تقسیم می کند. ایشان حتی به یکباره تمام املاک و مستغلات خود رد تبریز را می بخشد.
به مدت ۱۵ سال در کربلا و نجف زندگی بسر می برند و به کمالات فراوانی دست می یابند آنگونه که بزرگان زیادی در باب فضیلت و کرامات ایشان سخن ها گفته اند
ایشان در سال 1374 بعد از چهار سال زندگی در جوار امام رضا(ع) بعد از گریه فراوان در مصیبت امام حسین به کما می روند ودار فانی را وداع می گویند

در کلام بزرگان

 • حضرت آیت حاج سید عزّالدین زنجانی

  حضرت آیت حاج سید عزّالدین زنجانی

  حضرت آیت حاج سید عزّالدین زنجانی

  حضرت آیت حاج سید عزّالدین زنجانی پیرامون شخصیت حاج شیخ جعفر مجتهدی فرمودند : از جمله ی مردان بزرگ الهی، جناب آقای حاج شیخ جعفر مجتهدی است. ایشان از خانواده ی علم و فقاهت و اجتهاد و بسیار شریف بودند که هم از جهت مادی و هم از جهت علمی بارز هستند. ایشان در همان اوایل نوجوانی در اثر محبت به حضرت ابا عبدالله علیه السلام از مادر خود اجازه می گیرند و می گویند: شما حق خود را به من ببخشید ؛ و بدین گونه از دیارشان جدا شده و با پای پیاده به طرف کربلای معلی حرکت می کنند و در آن جا معتکف گشته و جلوی حرم مطهر ، در 《 قیصریه ی اخباری ها 》مشغول به کفاشی می شوند، و پیوسته در حین انجام کار ، به گنبد مطهر نظر می انداختند و اشک می ریختند، و به این صورت، عشق حسینی، ایشان را به مقامات عالیه رسانید .

  Preview
 • حضرت علامه سیدمحمدحسین طباطبایی

  حضرت علامه سیدمحمدحسین طباطبایی

  حضرت علامه سیدمحمدحسین طباطبایی

  حضرت علامه سیدمحمدحسین طباطبایی صاحب تفسیر شریف المیزان،پیرامون شخصیت حاج شیخ جعفرمجتهدی فرمودند؛جناب مجتهدی بسیاربزرگوارهستندومن درباطن باایشان هستم، ایشان ازطیّ الزمان هم برخوردارهستند.طیّ الزمان؛ قدرت سیردرزمانهای گذشته وآینده، ایضاًسیرطولی وعرضی درازمنه ی مذکور و سیرعرضی در زمان حال وبه طورکلّی سیردر مقوله ی زمان.....به واسطه ی قدرت وغلبه روحی برآن، که حضرت آقای مجتهدی به لطف حضرت مولا از این موهبت برخوردار بودند.جناب حاج شیخ جعفرمجتهدی راجع به علامه طباطبایی میفرمودند؛آقای علامه عظمتی هستند،هم از لحاظ صوری وهم ازلحاظ باطنی، همچنین ازجانب حضرت روح القدس به ایشان عنایات خاص می شود.

  Preview
 • علامه فقیه آیت الله حاج سید محمدهادی میلانی

  علامه فقیه آیت الله حاج سید محمدهادی میلانی

  علامه فقیه آیت الله حاج سید محمدهادی میلانی

  من میلانی سالهاست که در این آستانه مقدس به درگاه حضرت مینالم که یک بار آقای مجتهدی را ملاقات کنم

  Preview
 • حضرت آیة الله آقای حاج سید عبدالعلی تقوی شیرازی

  حضرت آیة الله آقای حاج سید عبدالعلی تقوی شیرازی

  حضرت آیة الله آقای حاج سید عبدالعلی تقوی شیرازی

  حضرت آیة الله آقای حاج سید عبدالعلی تقوی شیرازی پیرامون شخصیت حضرت آقای مجتهدی فرمودند: جناب شیخ جعفر مجتهدی بودند که دیدار ایشان مرا متذکر حضرت جابر بن عبدالله انصاری می ساخت و همان طور که تصور از حضرت جابر این است که غرق در اهل بیت معصومین عليهم السلام بودند،ایشان نیز محو و فانی در حضرات معصومین علیه السلام بودند و به همین جهت رؤیت ایشان برای من موجب تداعی جناب جابر بن عبدالله علیه السلام در ذهن می شد.

  Preview
 • علامه فقیه حضرت آیت الله حاج سید محمدرضا گلپایگانی

  علامه فقیه حضرت آیت الله حاج سید محمدرضا گلپایگانی

  علامه فقیه حضرت آیت الله حاج سید محمدرضا گلپایگانی

  آقای مجتهدی انسات وارسته و منوری هستند.

  Preview
 • علامه فقیه حضرت آیت الله مرعشی نجفی

  علامه فقیه حضرت آیت الله مرعشی نجفی

  علامه فقیه حضرت آیت الله مرعشی نجفی

  جناب مجتهدی، در مسئله ولایت گوی سبقت را ربوده اند.

  Preview
 • آیت الله بهجت

  آیت الله بهجت

  آیت الله بهجت

  بعد از کلاس استاد به من فرمود مواظب باشید شما امروز میزبان کسی هستید که من ارادتمند او هستم! این کلام آیت الله بهجت، خود کرامتی بود و ایشان از ما فی الضمیر من و از مساله ای که در طول درس مرا آزار داده بود خبر می دادند. پس از خداحافظی به حجره بازگشتم و مجدداً با آن شخص روبه رو شدم.اما این بار به گونه ای دیگر و با ارادتی کامل، چرا که حضرت استاد فرموده بودند : میزبان کسی هستید که من ارادتمند به او هستم و این شخص کسی نبود جز شیخ جعفر.  

  Preview
 • آیت الحق آقاسید عبدالکریم کشمیری

  آیت الحق آقاسید عبدالکریم کشمیری

  آیت الحق آقاسید عبدالکریم کشمیری

  حضرت علی بن موسی الرضا(ع) کلید حرم را به دست شیخ جعفر مجتهدی داده اند و ایشان حبیب ابن مظاهر علی بن موسی الرضا(ع) هستند. همچنین ایشان می فرمودند حاج شیخ جعفر مچتهدی واقعا بی نظیر هستند، در مسئله توحید و ولایت، افق ایشان خیلی بالا و فوق العاده است، وقتی من ایشان را زیارت میکنم متذکر حالات حضرت ابراهیم خلیل الله میشوم  

  Preview
 • حضرت حاج شیخ حسن صافی

  حضرت حاج شیخ حسن صافی

  حضرت حاج شیخ حسن صافی

  از اولیا خاص و مسلم الهی که در دوران حیاتم چه در نجف اشرف و چه در ایران زیارت نمودم، جناب شیخ جعفر مجتهدی و آیت الله سید احمد خوانساری هستند.

  Preview

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید